tel.: +420 777 601 673

Pískování zubů= Airflow

 

Tzv. pískování se provádí pomocí přístroje AIR-FLOW, přičemž dochází k mísení vody, vzduchu a bicarbonátu. Tato směs dopadá pod tlakem na povrch zubů a tím z nich odstraňuje pigmenty.

Pigmenty ulpívají na povrch zubů s kávy, čaje, potravy, tabáku a vytvářejí nevzhledné tmavé skvrny na zubech.

Airflow se provádí před bělením zubů a dalšími zákroky, jako fixace rovnátek, zhotovení výplně, pečetění fisur, fluoridace zubů.

Pískování odstraní z povrchu i bakteriální povlak, díky tomu mají použité látky kontakt přímo se zubem a tím se podstatně zvýší jejich účinnost. 

Vlivem tabáku dochází  ke změnám na zubní sklovině, oslabování antibakteriálního ůčinku slin, zpomalení metabolismu, vysušování dutiny ústní, ztenčování a úbytku dásní, vzniku paradontálních váčků, citlivosti zubů, zvýšenému výskytu plaku, zubního kamene,  změnám na sliznicích a také  k úbytku alveolární kosti.


 V počínající fázi kouření nemusíme účinky tabáku pociťovat jako závažný problém. Vadí nám pouze na první pohled viditelné zažloutnutí zubů, případně hněda pigmentace na sklovině a nevábný dech, který může obtěžovat okolí.

 Co se děje při vdechování tabáku?

Oxid uhelnatý  se váže na krevní barvivo hemoglobin a brání tak přenosu kyslíku do tkání a zubů, spolu horkým vzduchem  se ztenčují cévy, nedokrvují se dásně a sliznice, dochází k jejich atrofii. Vázne obranyschopnost přirozených miroorganismů v dutině ústní.Tvoří se více zubní povlak, zubní kámen, množí se patogenní bakterie, které mají vliv na vznik zubního kazu, krvácení dásní a následně úbytek kosti - paradontitidu. Horký plyn  vede k nedostatečnému zvlhčování dutiny ústní, tvoří se méně slin, může docházet k ucpávání slinných kanálků. Mění se "pozitivní mikroflóra" v ústech. Vznikají onemocnění v dutině ústní jako jsou afty, kuřácká melanosa, Leukokeratéza, orální leoukoplakie, vznik karcinomu,dochází k neudržitelnosti implantátů, čepu, korunek, můstků, zdlouhavému hojení rán po vytržení zubů .


Kouření a alkohol onemocnění ještě prohlubují.


 Jak těmto problémům přecházet?


  1. Důležitá je správná technika čištění zubů, používání vhodných pomůcek jako jsou mezizubní kartáčky, dentální nitě, jednosvazkový   kartáček, ústní vody bez alkoholu a pasty pro kuřáky, floridační gely a užívaní koenzymu Q10, vit.C, pasylky, žvýkačky s Xylitolem. 

    Jak používat dentální pomůcky   Vám poradí dentální hygienistka Pavlína Hubíková ve své ordinaci.